go4hunt.gr

Ένας όμορφος χώρος συζήτησης γύρω από την αγαπημένη μας δραστηριότητα
It is currently Σάβ Οκτ 25, 2014 8:58 am
View unanswered posts | View active topics

Contact Us | All times are UTC + 2 hours

Welcome
Καλώς Ήρθατε στο go4hunt.gr

Παρακολουθείτε τα Foroums σαν επισκέπτης, γεγονός που σας παρέχει περιορισμένη πρόσβαση στο να διαβάσετε και να σχολιάσετε τα θέματα της παρούσας διαδικτυακής κοινότητας. Με την εγγραφή σας στην ελεύθερη κοινότητα μας, θα μπορείτε να αναρτήσετε μια απάντηση, να μιλήσετε ιδιωτικά με τα υπόλοιπα μέλη (PM), να συμμετάσχετε σε δημοψηφίσματα και σε πλήθος άλλων δυνατοτήτων και δραστηριοτήτων. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, Γίνετε μέλος στην κοινότητα μας σήμερα!

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 154 Δημοσιεύσεις ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Next
Author Message
 Post subject: Re: Εξορμήσεις στο Εξωτερικό
ΔημοσίευσηPosted: Παρ Σεπ 06, 2013 1:56 pm 
Χωρίς σύνδεση
Guru Hunter
Guru Hunter
Άβαταρ μέλους

Αγαπημένη Φυλή: springer
Αγαπημένο Θήραμα: μπεκάτσα
Αριθμός Όπλων: 2
Πολύ ωραία ιστορία φίλε Birigogo, περιμένουμε και τις επόμενες...

http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr
http://www.facebook.com/spanielsgr
https://www.facebook.com/Go4hunt.gr

Εικόνα

Αναφέρετε αυτήν την δημοσίευση
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Παρ Σεπ 06, 2013 3:24 pm 
Χωρίς σύνδεση
Veteran Hunter
Veteran Hunter
Άβαταρ μέλους

Ωραιος και ωραιες φωτο... ;)

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Παρ Σεπ 06, 2013 3:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Virtuoso Hunter
Virtuoso Hunter

Αριθμός Όπλων: 0
Οντως πολυ παραστατική η αφήγησή σου και ωραία τα μέρη στις φωτογραφίες σου,φίλε Μπίρι και στα ταίρια τους.
Ωρέ μελανιά αδερφέ μου!καλή ανάρρωση.
Γι ´ αυτό εδω ο Θεός δε μας δίνει πολλά πουλιά,για να μη παθαίνουμε μώλωπες και να εχουμε αψεγάδιαστο κορμί. 13d

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Παρ Σεπ 06, 2013 6:02 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Hunter
Junior Hunter

Αγαπημένη Φυλή: Terriers
Αριθμός Όπλων: 16
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια. Δυστυχως απ'οτι φαινεται, θα ειναι και το μοναδικο κυνηγι φασσας που θα κανω φετος....15 βαθμους θερμοκρασια σημερα, και βροχη...Δεν ερχονται με τετοιες συνθηκες και αναμενεται να επιμεινουν αυτες οι συνθηκες μεχρι την επομενη εβδομαδα. Δεν πειραζει, του χρονου παλι! το κεφι μου το εκανα. Μονο που δεν ειχα αρκετη εξασκηση για τους φασιανους αυτο το Νοεμβρη.

Με βλεπω για κανενα ελαφακι την επομενη εβδομαδα λοιπον, καιρος να 'ματωσω' το .308.

φιλικα

Μπιριγκογκος

http://huntingbirigogos.blogspot.co.uk/

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Παρ Σεπ 06, 2013 7:44 pm 
Χωρίς σύνδεση
Veteran Hunter
Veteran Hunter
Άβαταρ μέλους

Highscores: 6
Αγαπημένη Φυλή: Springer
Αγαπημένο Θήραμα: Columba Palumbus
Αριθμός Όπλων: 10
Έκανε βαβά ο μπίρι :P 13d

BERETTA AL391 Urika 1
BERETTA SV10 Prevail 1

Η Ψυχολογία είναι το πάν!
Don't give up and keep shooting!
Κλαίει η μάνα του Digweed!

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Παρ Σεπ 06, 2013 8:22 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Hunter
Junior Hunter

BeReT έγραψε:
Έκανε βαβά ο μπίρι :P 13d

Εχε χάρη που σ'αρεσουν ωραία όπλα αλλιώς... !Catch!

:D

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Τετ Σεπ 18, 2013 4:18 pm 
Χωρίς σύνδεση
Junior Hunter
Junior Hunter

Κυριες, κυριοι και αγαπημενα μου παιδια, καλως ηρθατε στην παρασταση μας 'Ο Μπιριγκογκος και το τελος του κυνηγιου της φασσας, 2013'

Μετα απο την τελευταια εξορμηση, ημουν γεματος αισιοδοξια. Σπανια εχω κανει 25 πουλια την πρωτη μερα, και ετσι με 'ετρωγε' να ξαναπαω. Η ευκαιρια μου δοθηκε ξανα το Σαββατο, 7 Σεπτεμβριου.

Η μερα ξημερωσε ευχαριστη, με ενα καλο αερακι απο τα δυτικα και ελαφρη συννεφια και θερμοκρασια γυρω στους 17 βαθμους. Ειχα στο νου μου να ελεγξω κατι αλλα χωραφια, και ετσι, τηλεφωνησα τον φιλο μου τον Κρις (στα χωραφια του οποιου εκανα το καλυτερο φασσοκυνηγι 3 χρονια πριν, με 73 φασσες σε μια εξοδο). Μου ειπε οτι μολις την προηγουμενη εβδομαδα ειχαν θερισει, και ημουν καλοδεχουμενος να παω και να τουφεκησω. Ετσι, φορτωσα το αμαξι, και 25 λεπτα αργοτερα ημουν στον αγρο. To χωραφι ηταν καπου 60 στρεμματα,, διασπαρτο με μπαλλες αχυρο απο τον προσφατο θερο. Μπροστα μου το εδαφος ειχε μια μικρη ανηφορικη κλιση, πραγμα που θα εβαζε την φυλαχτρα μου χαμηλα, κανοντας με 'αορατο' στα πουλια. Κορακια παντου, αλλα ουτε μια φασσα....

Ενοιωθα αισιοδοξος, και ετσι, αφου βρηκα ενα βολικο δεντρο που μου εδινε αριστο οπτικο πεδιο, εστησα την φυλακτρα απο κατω, εβαλα τα ομοιωματα και στηθηκα να περιμενω....Και περιμενα, και ξαναπεριμενα....οταν, φανηκε μια φασσα και επεσε στην πρωτη μου τουφεκια! Μες την χαρα, την εστησα στη βεργα που εχω, και την προσθεσα στο σχεδιο, και ξαναπεριμενα. Μια καργια φανηκε και επεσε και αυτη στην δευτερη τουφεκια. 'Τουλαχιστον δεν βαραω στο γαμο του μπαμπα σημερα...' ειπα μεσα μου και στηθηκα να περιμενω και παλι. Περασαν 30-40 λεπτα, και δεν ειχε φανει φτερο...Καταλαβα οτι δεν εχει μελλον το μερος, και αρχισα παλι να σκεφτομαι...
Το κοιταξα απο εδω, το κοιταξα απο εκει, τελικα παλι κατεληξα οτι μαλλον παλι χανω ωρα...Ημουν σιγουρος οτι στα χωραφια του Μαρτιν θα εχω τις καλυτερες πιθανοτητες.

Μαζεψα τα συμπραγκαλα και το εβαλα για την φαρμα του. Καθως εφτανα στην φαρμα, κοιταξα το χωραφι της προηγουμενης εξορμησης, και δεν ειχε ουτε ενα περιστερι επανω...
'Μαλλον θα ειναι στα πισω χωραφια', σκεφτηκα...
αφου σταματησα στη φαρμα για να πω την καλημερα μου στον Μαρτιν και να του πω οτι θα ειμαι στο χωραφι, εβαλα πλωρη για τα χωραφια, στην πισω μερια. Στη φαρμα του Μαρτιν υπαρχουν καπου 8 αγροτεμαχια, απο 80 εως 150 στρεμματα το καθενα, και, εκτος απο ενα που ειχε πατατες, ολα τα αλλα ειχαν σιταρι. Αυτο που διαλεξα εχει ενα αγροτικο δρομο στη νοτια πλευρα του, ενω στα δυτικα και βορεια ειναι δασος. Νοτια ειναι ενα λιβαδακι, οπου εβοσκαν τα αλογα και τα γελαδια του Μαρτιν.

Με το που εφτασα, η καρδια μου αγαλλιασε: καπου 200 φασσες σηκωθηκαν μπροστα απο το αυτοκινητο, και το εβαλαν για τα δεντρα στα ορια του χωραφιου. Το μερος οπου στεκονταν, φαινοταν ιδανικο για την τοποθετηση της φυλαχτρας στο τελος ενος φραχτη, που επετρεπε ευρυ πεδιο οψης και ασφαλεια στην βολη.
Παρκαρα το αμαξι, εβγαλα τα πραγματα και, αφου εστησα την φυλαχτρα, τοποθετησα τα ομοιωματα οπως νομιζα καλυτερα για τον αερα που επικρατουσε. Γυρω μου, πουλια πετουσαν, και φαινοταν οτι η μερα θα παει καλα.

Εικόνα

(κατοψη του χωραφιου. Η φυλαχτρα μου ηταν στην κοκκινη κουκιδα και οι τουφεκιες γινοντουσαν κυριως προς τα βορεια και βορειοανατολικα, σε μια γωνια 200 μοιρων περιπου)

Απομακρυνα το αμαξι και πηγα στη θεση μου, με το οπλο γεματο και ολος προσμονη.

Εικόνα

Το πρωτο πουλι δεν αργησε να φανει: απο τα αριστερα προς τα δεξια, και καπου στα 15-20 μετρα. Πρωτη και δευτερη τουφεκια στον βροντο....'Συγκεντρωωωωσου!' με μαλωσα. Δεν περασε λιγη ωρα και δυο φασσες αρχισαν την χαρακτηριστικη τους πορεια που θα τις εφερνε στο σχεδιο των ομοιωματων μου. Κρυφτηκα πισω απο την φυλαχτρα, κοιταζοντας τες αναμεσα απο τα ματια του δυχτιου, και, οταν εφτασαν εκει που νομιζα οτι θα ηταν η ιδανικη βολη, σηκωθηκα, επωμισα και με την δευτερη τουφεκια κατεβασα μια. Πηγα και την πηρα, και την εβαλα μαζι με τα ομοιωματα, και ξαναπηρα την θεση μου στην φυλαχτρα.

Εικόνα

Απο εκει και επειτα, αρχισε ο εφιαλτης...Τα πουλια ερχοντουσαν σε τακτα διαστηματα, πολλες τουφεκιες εκανα και πουλια δεν επαιρνα! Δεν μπορουσα να καταλαβω το γιατι... με καθε αστοχια εκανα διορθωσεις, σκεφτομουν την τουφεκια, σκεφτομουν οτι ισως φταιει ο ωμος μου με τη μελανια, ενα σωρο...Παρ'ολα αυτα η αστοχια συνεχιζε: ο κουβας ηταν γεματος καλυκες και στο χωμα ελαχιστα πουλια....Μετα απο 3 ωρες περιπου, και ενω τα πουλια επαψαν να ερχονται, αποφασισα να τα μαζεψω. Μετρησα τα πουλια: 11. Μετρησα και τα φυσσιγγια: 74....Ξεφτιλα...σχεδον 7:1.

Εικόνα

Γεματος απογοητευση, τα εβαλα στο ζεμπιλι, μαζεψα και τα πραγματα και εφυγα για το σπιτι....

Η εξορμηση αυτη με ταραξε...Δεν ηξερα τι φταιει. Δεν ειμαι και ο καλυτερος σκοπευτης με το λειοκαννο, αλλα δεν ειμαι και για τα πανηγυρια...Ισως θα επρεπε να αναθεωρησω τις αποψεις μου για την σκοπευτικη μου δεινοτητα: ισως ειμαι για τα πανηγυρια....Αρχισα να αμφισβητω τα φυσσιγγια, το πως μου ερχεται το οπλο στον ωμο, ακομα και να τα βαζω με την μελανια που μου ειχαν αφησει οι τουφεκιες απο την πρωτη μερα...Δεν μπορουσα να ησυχασω, και δεν ημουν και σιγουρος αν θα ειχα την ευκαιρια να ξαναπαω. Ολο το βραδυ, διαφορες σκεψεις τριγυρναγαν στο μυαλο μου και δεν με αφηναν να ησυχασω.

Η Κυριακη ξημερωσε ομορφα. Ο ηλιος ακομα ελαμπε, ουτε ιχνος βροχης (αν και ειχε προβλεφθει οτι θα χαλασει ο καιρος αργα το απογευμα) και το αερακι να εχει δυναμωσει λιγακι αλλα οχι τιποτα το δραματικο. Ειχα στο νου μου να παω για κουνελια τη μερα εκεινη, αλλα η χτεσινη εμπειρια δεν με αφηνε ησυχο.... H γυναικα μου ηταν απασχολημενη με κατι αρθρα για την δουλεια της, και μου εδωσε το ελευθερο...
'Τελευταια μερα...' ειπα μεσα μου, '...δεν γινεται, θα παω!!'
Και ετσι, φορτωσα και παλι το αμαξι, και πηγα κατευθειαν στο χωραφι της χθεσινης εξορμησης.
Εφτασα 10 λεπτα αργοτερα, και ουτε ενα πουλι δεν ηταν στα χωραφια. Εκανα μια γυρα και τα βρηκα στο χωραφι στην μπροστινη μερια της φαρμας, κοντα στο δρομο.

Εικόνα

(Κατοψη του χωραφιου που πηγα. Η φυλαχτρα μου ηταν στην κιτρινη κουκιδα, διπλα στο δεντρο. Πανω δεξια φαινεται η κοκκινη κουκιδα οπου ηταν η φυλαχτρα της προηγουμενης μερας)

Ξεφορτωσα τα πραγματα κατω απο τον τεραστιο κεδρο, εβαλα το αμαξι 500 μετρα πιο περα και βαλθηκα να στηνω τη φυλαχτρα και τα ομοιωματα. Οι φασσες, ανενοχλητες, εβοσκαν στην αντιθετη πλευρα του χωραφιου και προσκαλουσαν με την παρουσια τους και αλλες, οποτε η κινηση ηταν αρκετη.

Αφου βολευτηκα στην θεση μου και επεβλεψα το σχεδιο των ομοιωματων, εριξα μια τουφεκια να διωξω τα πουλια απο την ακρη του χωραφιου και αρχισα να περιμενω, με το μυαλο μου ακομα στη χθεσινη εξορμηση.

Δεν περασαν 10 λεπτα και η πρωτη φασσα φανηκε απο μακρια να εχει εντοπισει τα ομοιωματα και να βαζει πορεια προς αυτα. Ειναι κατι το μαγικο να βλεπεις το πουλι απο 500-600 μετρα μακρια, να αλλαζει την πορεια, να πεταριζει με τον χαρακτηριστικο ρυθμο που δειχνει οτι ερχεται για το σχεδιο που εχεις βαλει στον αγρο και, τα τελευταια 100 μετρα να αρχιζει την καταβαση της, σαν μαχητικο αεροπλανο, με τα φτερα διπλωμενα, να στριβει την τελευταια στιγμη και να φρεναρει καθως ετοιμαζεται να προσγειωθει. Τα ματια σου καρφωμενα πανω της, κρυμμενος πισω απο την φυλαχτρα, με το οπλο μπροστα σου, τα χερια σου να ιδρωνουν απο την ανυπομονησια. Τελευται στιγμη σηκωνεσαι πανω, ακολουθεις το πουλι με το οπλο, κανεις την τουφεκια...

και αστοχεις....! Γαμωτο...! Παλι τα ιδια! Καθησα κατω και γεμισα παλι το τουφεκι. Η δευτερη φασσα που ηρθε δεν ηταν τοσο τυχερη, παρ'ολο που την τραυματισα. Αμεσως ετρεξα και την επιασα, την σκοτωσα και την εβαλα στο συρμα να φαινεται σαν να ειναι ετοιμη να προσγειωθει. Αρχισα παλι να αναλυω γιατι αστοχω....Για κατσε μια στιγμη: μηπως εχω τα ομοιωματα πολυ κοντα στην φυλαχτρα? Ισως δεν δινω αποσταση στην τουφεκια να επιτρεψω τα σκαγια να ανοιξουν....Σηκωθηκα και μετακινησα ολα τα ομοιωματα αλλα 10 μετρα μακρυτερα και καθησα να περιμενω.

Εικόνα

Δεν ειχα προλαβει να κατσω και δυο πουλια πηραν γραμμη απο τα δεξια και ερχοντουσαν για προσγειωση. Περασαν το σχεδιο και τουφεκισα το πρωτο αμεσως στα δεξια μου. Ενστικτωδως διορθωσα το οπλο για να παρω γραμμη το δευτερο οταν ειδα και τα δυο να πεφτουν με μια ταυτοχρονη συγχρονισμενη κολοτουμπα! Μια τουφεκια, δυο φασσες!! Δεν εχει ξαναγινει!!! Χαμογελασα, ειπα θα κρατησουν τα ποσοστα μου χαμηλα τετοιες τουφεκιες, και τις εβαλα στο σχεδιο με τα ομοιωματα και αυτες.

Η διορθωση που εκανα ηταν σωτηρια. Τα πουλια αρχισαν να ερχονται, οχι πολυ συχνα αλλα αρκετα για να με κρατουν σε εγρηγορση και να πεφτουν με μεγαλυτερη συχνοτητα απ'οτι την προηγουμενη μερα! Μετα απο 3 ωρες, ειχα αρκετα στο χωμα, και ειπα να τα μαζευω καθως ειχε αρχισει ενα ψιλοβροχο. Πηγα και μαζεψα τα πουλια και τα εβαλα διπλα στην φυλαχτρα. 23 πουλια με 52 τουφεκιες, καθολου ασχημα!

Εικόνα

Καθως γυρισα να παω να παρω τα ομοιωματα, βλεπω 3 φασσες να ερχονται να προσγειωθουν! Το οπλο αδειο, εγω 5 μετρα απο την φυλαχτρα και αυτα απτοητα! Γρηγορα, παρατησα τα πουλια εκει που ηταν και καθησα στο σκαμνι. Για να μην τα πολυλογω, στην επομενη ωρα ειχα παρει αλλα 4 πουλια με 16 τουφεκιες! Ενα πουλι περασε ψηλα, σηκωσα το οπλο και του εριξα δυο τουφεκια, βγαζοντας φτερα και τις δυο φορες....Το παρακολουθησα με τα ματια και το ειδα να καθεται σε ενα δεντρο 100 μετρα απο εκει που ημουν. 'Θα τη βρω κατω απο το δεντρο, ειμαι σιγουρος' ειπα μεσα μου και σημαδεψα το μερος που ηταν. Ημουν μες τη χαρα! 'Αντε, θα κατσω μεχρι να τα κανω 30!...' Δεν προλαβα να το σκεφτω οταν δυο φασσες αρχισαν την καταβαση τους, καπου 20 μετρα η μια απο την αλλη. 20-30 μετρα απο το σχεδιο εκαναν μια ανοιχτη στροφη απο τα αριστερα προς τα δεξια, δινοντας μου μια τραβερσαριστη τουφεκια. Η πρωτη επεσε σαν βρεγμενη πετσετα και η δευτερη πεταρισε λιγο πριν σωριαστει στο εδαφος! Το πρωτο μου διπλο ηταν και η τελευταια τουφεκια στις φασσες για το 2013!

Ανοιξα το οπλο, το αδειασα και το εβαλα στο θηκαρι του. Μαζεψα τα υπολοιπα πουλια και τα εβαλα μαζι με τα αλλα, και κινησα για το δεντρο που ειδα το αλλο πουλι να καθεται. Εφτασα, κοιταξα κατω, αναμεσα τις τσουκνιδες και δεν ειδα τιποτα...Κοιταω στα κλαδια, και να'σου η κυρια, να καθεται...Αντε παλι πισω...Πηρα το τουφεκι και 2-3 φυσσιγγια, ξανα πηγα, την αποτελειωσα και την εβαλα μαζι με τα αλλα. Τριαντα πουλια, 72 τουφεκιες, και, αν παρουμε υποψει 2 πουλια που επεσαν τραυματισμενα και δεν μπορεσα να τα βρω και ενα περιστερι, 33 πουλια. Τα ποσοστα μου ειχαν βελτιωθει δραματικα, και μου απεδειξαν το λαθος που ειχα κανει την προηγουμενη ημερα! Ειχα το σχεδιο των ομοιωματων πολυ κοντα στην φυλαχτρα και η τουφεκια πηγαινε μονοκομματη...

Εικόνα

Πηρα μερικες φωτογραφιες, και αρχισα να μαδαω τα πουλια οταν αρχισε η βροχη. Tελειωσα αρον-αρον, τα μαζεψα και εβαλα πλωρη για το σπιτι...

Εικόνα

Το αμαξι σκαμπανεβαζε στο οργωμενο χωραφι, με τον ηλιο πισω μου η καλαμια σαν χρυσαφι απλωνοταν γυρω μου, τα ρουθουνια μου γεματα το αρωμα της βροχης, το μυαλο μου γεματο εικονες και στιγμιοτυπα, και στα ματια μου, χαραγμενο στον ουρανο, το ουρανιο τοξο...Εβαλα γραμμη για την αρχη του και αποχαιρετησα το κυνηγι της φασσας για αλλο ενα χρονο....

κυριες, κυριοι και αγαπημενα μου παιδια, η παρασταση μας 'Ο Μπιριγκογκος και το τελος του κυνηγιου της φασσας 2013' ετελειωσε!

εεεε ρε γλεντια!

ΥΓ: ο τελικος απολογισμος για τρεις εξοδους ηταν 66 πουλια στο χερι και 4 χαμενα. Μαζι με αυτα, 5 καργιες και 2 περιστερια. Ολα αυτα με ενα Berreta Silver Pigeon V 20cal, 30 ιντσες καννη, 2 αστρα στην επανω και 3 αστρα στην κατω καννη και φυσσιγγια Rio, No.6, 24γρμ με μαλλινη ταπα. Μαθηματα που εμαθα:
- το 20αρι δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το 12αρι (κατι που το ηξερα απο πριν, αλλα καλη ειναι και η επιβεβαιωση!)
- 1-2 βολια απο 6αρι να βρουν τη φασσα, εχει πεσει. Μια δυο φασσες εφυγαν σαν να μη συμβαινει τιποτα μετα την τουφεκια, αλλα επεσαν νεκρες 200 μετρα μακρια. Αξιζει να τις παρακολουθεις οταν φευγουν
- 24γρμ στο 20αρι (και 28-30γρμ στο 12αρι) ειναι υπεραρκετα για βολες μεχρι τα 35-40 μετρα (και η θερμοκρασια ηταν 15-18 βαθμοι στις δυο τελευταιες μερες)
- η τουφεκια θελει την σωστη αποσταση για να αποδωσει...
- αμα βαρας 80 τουφεκιες με μπλουζακι, μελανιαζεις
- Καθε φορα που γυριζα σπιτι, ψεκαζα τις καννες με WD40, περναγα ενα πανακι σφικτο στη βεργα για να μασω τα υγρα και ενα να τις στεγνωσω και λαμπουν σαν καινουριες
- Παρ'ολα οσα λεγονται, και με λιγη βροχη ερχονται ακομα τα πουλια
- Απο τις φασσες κραταμε μονο τα στηθη καθως δεν ειναι οικονομικο να εχουμε ολο το κουφαρι στην καταψυξη. Μετα την τελευταια εξορμηση, αυτη ηταν η καρπωση

Εικόνα

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Τετ Σεπ 18, 2013 4:29 pm 
Χωρίς σύνδεση
Guru Hunter
Guru Hunter
Άβαταρ μέλους

Αγαπημένη Φυλή: springer
Αγαπημένο Θήραμα: μπεκάτσα
Αριθμός Όπλων: 2
Ωραία Ιστορία φίλε Birigogo πολύ περιγραφική και πολύ ενδιαφέρουσα... Περιμένουμε και τις επόμενες...

http://hunting-with-spaniels.blogspot.gr
http://www.facebook.com/spanielsgr
https://www.facebook.com/Go4hunt.gr

Εικόνα

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Τετ Σεπ 18, 2013 10:57 pm 
Χωρίς σύνδεση
Guru Hunter
Guru Hunter
Άβαταρ μέλους

Highscores: 9
Αριθμός Όπλων: 0
Biri πολύ όμορφη ιστορία και σε ευχαριστούμε που βρίσκεις τον χρόνο να την μοιραστείς μαζί μας. Όταν είχα δει την μελανιά στον ώμο σου ήθελα να στο γράψω αλλά το ξέχασα. Μήπως πρέπει να δεις λίγο τα μέτρα του όπλου πάνω σου; Ζεις σε μια χώρα με τρομερή ιστορία στο λειόκαννο και με μάστορες που φαντάζομαι ότι τόσους πολλούς δεν πρέπει να έχει άλλη χώρα. Είναι κρίμα να μην μπορείς να βιώσεις στο έπακρο την εμπειρία ενός όπλου στα μέτρα σου. Θα διαφωνήσω με αυτό που λες για τα 80 φυσίγγια με μπλουζάκι. Αν ίσχυε αυτό, τότε όλοι μετά το σκοπευτήριο θα ήμασταν μελανιασμένοι.

http://www.youtube.com/user/AltairLusso

Προφίλ  

ΔημοσίευσηPosted: Τετ Σεπ 18, 2013 11:03 pm 
Χωρίς σύνδεση
Veteran Hunter
Veteran Hunter
Άβαταρ μέλους

Highscores: 6
Αγαπημένη Φυλή: Springer
Αγαπημένο Θήραμα: Columba Palumbus
Αριθμός Όπλων: 10
altairlusso έγραψε:
Biri πολύ όμορφη ιστορία και σε ευχαριστούμε που βρίσκεις τον χρόνο να την μοιραστείς μαζί μας. Όταν είχα δει την μελανιά στον ώμο σου ήθελα να στο γράψω αλλά το ξέχασα. Μήπως πρέπει να δεις λίγο τα μέτρα του όπλου πάνω σου; Ζεις σε μια χώρα με τρομερή ιστορία στο λειόκαννο και με μάστορες που φαντάζομαι ότι τόσους πολλούς δεν πρέπει να έχει άλλη χώρα. Είναι κρίμα να μην μπορείς να βιώσεις στο έπακρο την εμπειρία ενός όπλου στα μέτρα σου. Θα διαφωνήσω με αυτό που λες για τα 80 φυσίγγια με μπλουζάκι. Αν ίσχυε αυτό, τότε όλοι μετά το σκοπευτήριο θα ήμασταν μελανιασμένοι.

Θα συμφωνήσω και γω με τον Γιώργο..Τις προάλλες που έριξα 7 πούλες στο σκοπευτήριο(γύρω στα 200 φυσίγγια)..Εντάξει την άλλη μέρα ένιωθα μια ενόχληση αλλά οχι και μελανιά..Αλλά ήταν και 28 gr..O biri στις φάσσες δεν ξέρω τι έριχνε..

BERETTA AL391 Urika 1
BERETTA SV10 Prevail 1

Η Ψυχολογία είναι το πάν!
Don't give up and keep shooting!
Κλαίει η μάνα του Digweed!

Προφίλ  

Δημιουργία νέου θέματος Απαντήστε στο θέμα  [ 154 Δημοσιεύσεις ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Next

Contact Us | All times are UTC + 2 hours